Bizi ArayınBizi Arayın...


Fırın temizliğinin püf noktaları nelerdir?

Fırın temizliğinin püf noktaları nelerdir?

Fırın temizliği, her zaman bayanların zorluk çektikleri ev işlerinden biridir. Fırın temizliğinin adeta işkence haline gelmesi, ev hanımlarının fırın kullanımına da daha az önem vermesine neden olur. Sizler de fırınınızı temizlerken inatçı yağ ve yemek lekeleri yüzünden bir hayli sıkıntı yaşıyorsanız. Aşağıda yer alan püf noktaları sayesinde bu ev işini daha pratik hale dönüştürebilirsiniz.

Mevcut fırın temizleyicilerin içeriğindeki zararlı kimyasallar sebebiyle, genelde kimyasal kullanmadan fırın temizliğine hanımlar daha çok önem vermektedirler. Fırın temizliğini zor hale sokan sebeplerden biri de, kimyasal kullanmadan temizlemek istememizdir.

Kimyasal deterjan kullanmadan fırın temizlemenin püf noktaları şöyledir:

Fırın temizliği yaparken, bir yandan da kimyasal deterjanlarla sağlığınıza zarar vermek yerine, bu temizleyici ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Üstelik kendi hazırlayacağınız temizleyici çok daha ekonomik olacaktır.

Yarım su bardağı sıvı sabun, bir buçuk su bardağı karbonat ve bir fincan beyaz sirkeye yeteri kadar su ilave ederek karıştırın. Bu doğal fırın temizleyicisini harmanladıktan sonra, macun kıvamını alacaktır. Fırın ızgara ve tepsilerini dışa çıkarın. Bir temizlik fırçası ile macunu fırının iç kısımlarına sürün.  Cam ve kapak kısmından bu doğal temizleyiciyi uzak tutun. Yaklaşık 7 saat bekletip, ertesi gün kabaran kirleri temizleyin ve kurulayın. Fırın ızgarası ve tepsisini lavaboda yıkayın.

Fırın kapağı ve camı temizliğinde; 1 fincan karbonatı yeteri kadar suyla harmanlayarak, macun kıvamına getirin. Süngerle sürün ve 20 dakika sonra nemli bezle içini güzelce silin.