Bizi ArayınBizi Arayın...


Çamaşır Makinesinde Kalan suyun tahliye edilmesi

Çamaşır Makinesinde Kalan suyun tahliye edilmesi

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için makine içerisinde kalan suyun tahliye edilmesi ve pompa filtresinin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Çamaşır makinesindeki filtre sistemine kaçan yabancı cisimler, genelde su tahliyesi esnasında olur ve pompa pervanesi bu cisimler yüzünden tıkanır. Pompa filtresini ara sıra temizleyerek su tahliyesinin sorunsuz olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer makine içerisindeki su bir türlü tahliye olmuyorsa, makine çalışırken farklı bir ses varsa pompa filtresi tıkanmıştır. 3 ayda bir su tahliyesi ve pompa temizliği yaparak, sizler de makinenizin ömrünü uzatın.

Kirlenen pompa filtrenin temizlenmesi ve suyun tahliye edilmesi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Öncelikle makinenin fişinin çekili olduğundan emin olun. Genelde önde bulunan filtre kapağını açın ve suyu tahliye edin. Çamaşır makinesi içerisindeki su tamamen bitince, pompa filtresini sökün. Pompa filtresini ve pervane kısmında yer alan lifleri iyice temizleyin. Filtreyi yeniden yuvaya takın.

Filtre kapağı her makinede farklı olabilir. Bazı fitle kapakları iki parçalıdır. O nedenle, tırnağı aşağı ve parçayı kendinize çekerek filtre kapağını açabilirsiniz. Pompa filtresi de genelde çevirerek açılmaktadır. Makinenin bu kısımlarını kesinlikle zorlayarak açmayın.

Çamaşır makinesinin körüklü delikleri tıkalıysa;

Kazanın iç kısımlarında meydana gelen küf ve pas lekelerini temizlik malzemeleri yardımıyla çıkarın. Körüklü delikleri tıkalı ise, bir kürdan ile bu tıkalı olan delikleri teker teker açın.

Makinenizden su tahliye ederken veya körüklü deliklerini temizlerken muslukların kapalı olduğuna emin olun.